Časté otázky - žiariče

Nákup zariadenia:

Kde sa zariadenie vyrába?

Zariadenie bolo vyvinuté a je vyrábané na Slovensku. Zakúpením zariadenia podporujete slovenskú výrobnú spoločnosť.

Kedy bude zariadenie dostupné?

Zariadenia mávame skladom a zároveň prebieha priebežná výroba. 

Aké príslušenstvo je dostupné

PMX-KS1 výškovo nastaviteľný stojan

PMX-CS1 úchyt lankový do stropu

 

Aká je dlhá záruka na zariadenie?

Zariadenie má záruku 24 mesiacov s podporou slovenského výrobcu,  ktorý vyrába zariadenia viac ako 25 rokov. Nekupujete zariadenie s neoverenou krajinou pôvodu alebo od spoločnosti, ktorá o mesiac – rok prestane existovať a nebudete mať náhradné diely pre zariadenie.

Ako riešite dopravu zariadenia?

Na Slovensku Vám dopravíme zariadenia za cenu vypočítanú vzhľadom na množstvo objednaného tovaru. Pre doručenie do iných krajín nás kontaktujte, vypracujeme Vám ponuku s prepravnými nákladmi.

 

Je zariadenie certifikované?

Zariadenie je certifikované nezávislým labolatóriom a spĺňa všetky predpisy a nariadenia nutné pre uvedenie výrobku na trh. V prípade, že potrebujete protokol z merania, prosíme kontaktujte nás na obchod@svetluskanz.sk, alebo telefonicky 0902 120 300.

Smernica o nízkom napätí 2014/35/EÚ     

  • EN 60335-1:2012/A11:2014/A13:2017
  • EN 60335-2-65:2003/A1:2008/A11:2012

Smernica EMK 2014/30/EÚ

  • EN 61000-6-3:2007/A1:2011
  • EN 61000-6-1:2007

Smernica RoHS 2011/65/EÚ

Bezpečnosť zariadenia:

Je zariadenie bezpečné pre použitie v prítomnosti osôb?

Žiarič je navrhnutý pre dezinfekciu počas prítomnosti osôb. UV-C žiarenie zostáva v obale samotného žiariča vďaka optickým clonám s vysokou priedušnosťou a preto sa nedostáva mimo a neohrozuje prítomné osoby. Zariadenie je bezpečné pre používanie bežnými požívateľmi, keďže nevyžaduje pre svoju činnosť žiadne zásahy obsluhy.  Pri výmene žiariviek je však nutné postupovať opatrne; postupujte podľa manuálu výrobcu alebo sa obráťte na náš servis a pomôžeme Vám.

Je zariadenie vhodné aj pre ordináciu alebo lekáreň?

Áno, zariadenie sa odporúča v týchto priestoroch, keďže riziko zamorenia priestoru vírusmi je výrazne vyššie ako u Vás doma.

Je zariadenie vhodné pre materskú školu alebo detský kútik?

Áno, zariadenie sa odporúča aj týchto priestoroch a je bezpečné na použitie. Umiestnite ho mimo dosahu detí !!!

Je zariadenie vhodné pre stomatologickú ambulanciu?

Áno, zariadenie sa odporúča aj týchto priestoroch a je bezpečné na použitie. Umiestnite ho mimo priestoru, ktorý môže byť zasiahnutý vodou.

Princíp funkcie:

Ako zariadenie pracuje?

Prístroj pomocou ventilátorov nasáva okolitý vzduch do špeciálnej komory vybavenej UV-C germicídnym zdrojom svetla. UV-C žiarenie potom ožaruje vírusy, baktérie a plesne v prúdením vzduchu a tie sú úplne zničené. Táto metóda je jednou z najúčinnejších metód dezinfekcie.  Germicídne UV-C žiarenie v komore svietidla spôsobuje zničenie alebo poškodenie RNA a DNA. Ide o fotochemický proces dezinfekcie / sterilizácie, pri ktorom nevznikajú žiadne vedľajšie toxické alebo chemické produkty.

Iný predajca tvrdí, že pre domácnosti je vhodný otvorený typ žiariča. Je to pravda?

Otvorený typ žiariča sa bežne používa v priemysle alebo lekárstve. Má svoje nesporné výhody keď že priamo ožaruje predmety v miestnosti a zabíja mikroorganizmy na ich povrchu. Má však určité nevýhody, ktoré podľa nás sú vysoko rizikové pre použitie v domácnosti. Sú to:

  • UV-C žiarenie je mimoriadne nebezpečné pre pokožku a oči, kvety a vlastne všetky živé organizmy. Počas funkcie zariadenia musí byť bezpodmienečne zabezpečená ochrana osôb. To sa v domácnosti podľa nás nedá zabezpečiť. Riešenie s predlžovacím káblom nepovažujeme za riešenie.
  • UV-C žiarenie spôsobuje starnutie plastov = napríklad aj Vašich rámov bielych plastových okien. Pri dlhodobej expozícii plasty ožltnú.

Inštalácia a používanie:

Aký je rozmer zariadenia?

PMX2A48:
Rozmery: 600 x 150 x 70 mm
Informácie nájdete aj na jednotlivých stránkach zariadení.

Ako si spočítam koľko zariadení potrebujem?

Porovnajte si prietok vzduchu v m³ za hodinu zariadenia SRSmedilux a konkurencie. Každopádne platí, že objem v m³ spočítate ako plochu v m² prenásobením s výškou priestoru. Zariadenie SRSmedilux má prietok vzduchu 57 m³ za hodinu. Ak toto zariadenie zapneme, tak dokáže za hodinu prefiltrovať vzduch v miestnosti s rozlohou približne 23 m² pri výške stropu 2,5 m.

Preto platí, že pokiaľ iný výrobca takéhoto zariadenia definuje prietok vzduchu za hodinu napr. 10 m³, tak jeho zariadenie dokáže  za hodinu prefiltrovať vzduch v miestnosti s rozlohou 4 m² pri výške stropu 2,5 m. Matematické a fyzikálne princípy platia pre všetkých rovnako.

Zariadenie umiestnené v malom obchode:

V malom obchode odporúčame použiť jedno zariadenie na mieste, kde sa zdržiava najviac zákazníkov, predpokladajme, že je to priestor pokladní, trvalo zapnuté počas predajnej doby. V prípade, že máte v prevádzke viacero pokladní, odporúčame použiť jedno zariadenie na každú pokladňu pre efektívnu ochranu predávajúceho a kupujúceho.

Zariadenie umiestnené v domácnosti:

V bežnej domácnosti, kde je veľkosť miestností do 22 m²,  odporúčame použiť jedno zariadenie, ktoré je v každej izbe umiestnené na cca 60 minút, tak aby vydezinfikovalo vzduch v miestnosti. Následne zariadenie viete premiestniť do inej miestnosti a vykonať dezinfekciu vzduchu tam. V prípade, že potrebujete dezinfikovať viacero izieb naraz, použijete viacero zariadení.

Zariadenie umiestnené v lekárni:

Platí odporúčanie ako pre obchod, t. j. odporúčame použiť jedno zariadenie na miesto,  kde sa zdržiava najviac zákazníkov (predpokladajme, že je to priestor pokladní), trvalo zapnuté počas predajnej doby. V prípade, že máte v prevádzke viacero pokladní, odporúčame použiť jedno zariadenie na každú pokladňu pre efektívnu ochranu predávajúceho a kupujúceho.

Musí byť zariadenie v miestnosti trvalo zapnuté alebo ho stačí zapnúť na istý čas?

V priestoroch s častým pohybom a väčšou koncentráciou počtu osôb ako sú čakárne, úrady, ambulancie, lekárne, obchody  atď.,  odporúčame zariadenie nechať trvalo zapnuté.  

Pri používaní zariadenia v domácnosti postupujte tak, ako je uvedené v časti Zariadenie umiestnené v domácnosti.

Prečo Vaše zariadenie „neochráni“ 300 m² priestor? Vaša konkurencia tvrdí, že to dokáže…

Zariadenie pri svojej činnosti nasáva vzduch z miestnosti. Pre efektívnu likvidáciu vírusov je nevyhnutné tento vzduch filtrovať minimálne 1 x za 8 hodín v prípade, že sa v priestore nachádzajú 1-2 osoby. V prípade, že je v priestore viac osôb alebo ide o  verejný priestor je nutné prefiltrovať vzduch viackrát za kratší čas. Preto odporúčame pre väčšie priestory viacero zariadení alebo špeciálny model zariadenia.

Prečo Vaše zariadenie nemá životnosť trubíc 18000 hodín ?

Životnosť zdroja UV-C žiarenia určuje výrobca UV-C trubice. V našom prípade ide o Signify/Philips alebo OSRAM HNS 24W. Ani jeden z týchto výrobcov negarantuje dlhšiu životnosť ako 9000 hodín. Neznačkový výrobcovia nedodržiavajú kvalitu vyžadovanú SRSmedilux-om a preto ich nevyužívame, aj keď by boli výrazne lacnejší…

Hlučnosť zariadenia:

Je zariadenie skutočne tiché? Mám malé dieťa a chcem zariadenie inštalovať v detskej izbe.

Áno, zariadenie je skutočne veľmi tiché, hlučnosť zariadenia je do 20 dB, t.j. vo vzdialenosti 2 m od zariadenia ho nebudete počuť ani uprostred noci.

Prečo je dôležitá hlučnosť zariadenia?

Zariadenie pri svojej činnosti nasáva vzduch z miestnosti ventilátormi, ktoré majú špecifickú hlučnosť. Samozrejme, že si neželáte byť rušení neustálym hlukom ventilátorov pri práci alebo pri sledovaní TV resp. čítaní Vášho obľúbeného románu. Z tohto dôvodu sme zariadenie vybavili špeciálnymi ventilátormi s najtichšou prevádzkou na trhu. Ventilátor má garantovanú maximálnu hlučnosť 14 dB.

Je hlučnosť 30 dB a viac znesiteľná?

Podľa nás je znesiteľná ale iba pre priemyselné prevádzky. Pokiaľ Vám predajca tvrdí, že zariadenie nebudete počuť, tak Vás nehovorí pravdu.

Porovnania:

Prečo by som si mal kúpiť Vaše zariadenie a nie tzv. čističku vzduchu v cene 100 € ?

Dostupné čističky vzduchu na trhu sú vybavené malým zdrojom žiarenia UV-C. Konkurenčné typy, ktoré sme vyskúšali v cenovej hladine do 300 €, boli všetky vybavené zdrojom s maximálne 8W UV-C. Naše zariadenie pracuje s 48W UV-C zdrojmi, t.j. je minimálne 5 – 6 x výkonnejšie ako iné na trhu ponúkané zariadenia.

Servis:

Ako zistím, že je nutné vymeniť výbojku?

Zariadenie je vybavené tromi LED diódami a akustickou indikáciou

  • ZELENÁ : svieti, keď je zariadenie zapnuté a všetko je v poriadku
  • ČERVENÁ : bliká alebo svieti, ak je nejaký problém so zariadením
  • „PÍPADLO“ : upozorní, že je nutné vymeniť žiarivku alebo je vážny problém so zariadením

Kto mi vymení výbojku? Nechcem ju meniť sám.

Výbojka má životnosť cca 9000 hodín, pri činnosti 8 hodín denne ju budete musieť vymeniť za viac ako dva a pol roka. V prípade, že zariadenie hlási požiadavku na výmenu výbojky, prosíme obráťte sa na náš servis a pomôžeme Vám s výmenou.

Príslušenstvo a ovládanie:

Môžem zariadenie diaľkovo ovládať?

Áno, vieme vám odporučiť manuálne hodiny, ktoré nastaví ktorýkoľvek člen Vašej rodiny alebo WiFi modul do zásuvky pre spínanie. Tu si viete nastaviť zapnutie/vypnutie na diaľku.

Zariadenia pre priemysel:

Viete vyrobiť aj špecifické zariadenie? Nemám obmedzenie hlučnosti, keďže zariadenie chcem využiť do skladových priestorov.

Áno, samozrejme. Oslovte nás na obchod@svetluskanz.sk a navrhneme a vyrobíme zariadenie podľa Vašich špecifických požiadaviek.